60 lat PBO

60 lat tradycji

Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego sp. z o.o.  w tym roku obchodzi  jubileusz 60-lat istnienia.  W tym okresie przedsiębiorstwo wybudowało niemal 30 000 mieszkań, z czego w samej Zielonej Górze prawie 25 000, a 4 000 w Nowej Soli, inne miejscowości, w których PBO wybudowało po kilkaset lub kilkadziesiąt mieszkań to Kożuchów, Sulechów, Krosno Odrzańskie, Świebodzin, Żagań, Lubsko i Czerwieńsk.

Przez te lata firma zdobyła doświadczenie i profesjonalizm. Dlatego też priorytetem jej jest realizacja budynków mieszkalnych zapewniających klientom solidne i rzetelne wykonanie, konkurencyjną cenę i ciekawą lokalizację.

60 lat doświadczenia

Poza budownictwem mieszkaniowym firma ma też olbrzymie osiągnięcia jeśli chodzi o budownictwo użyteczności publicznej.

Wykonano wiele kompleksów szkolnych typu podstawowego, średniego i wyższego w skład których weszły między innymi segmenty dydaktyczne, stołówki, sale gimnastyczne, aule a także internaty.

W Zielonej Górze zbudowano szkoły podstawowe na osiedlach: Wazów, Winnica, Kilińskiego, Łużyckim, Przyjaźni, Morelowym, Piastowskim, Braniborskim i  Pomorskim, szkoły średnie przy ul. Botanicznej, Długiej, Bema, Wrocławskiej, Kilińskiego. Także budowa i rozbudowa (dawnej WSI, Politechniki) a także Instytutu Budownictwa Uniwersytetu Zielonogórskiego jest dziełem przedsiębiorstwa. Na większości budowanych w Zielonej Górze osiedli budowano jednocześnie przedszkola, np. przy ul. Wazów, Tuwima, Kożuchowskiej, Chopina Wyspiańskiego, na osiedlach: Piastowskie III i IV, Łużyckie, Winnica i Pomorskie.

W Województwie Lubuskim (dawniej Zielonogórskim) PBO wybudowało szkoły podstawowe w Nowej Soli, Lubsku, Kijach Sulechowskich, Osiecznicy, Świdnicy, Budachowie, Gorzowie Wlkp., Jasieniu, Otyniu, Trzebieniu i Gronowie, szkoły  średnie w Nowej Soli, Żarach i Sulechowie, przedszkola w Nowej Soli na osiedlu Zatorze i byłej Fabryki Nici „Odra”, Gimnazjum w Czerwieńsku, halę sportową przy Szkole Podstawowej w Nietkowie, halę laboratoryjną Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie.

Przedsiębiorstwo było także wykonawcą w województwie lubuskim szpitali, przychodni i żłobków np. Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze gdzie m.in. wybudowano pawilon zakaźny, pawilon onkologiczny, pawilon przeciwgruźliczy, oddział ginekologiczny, budynek administracyjny, blok operacyjny C-C1, blok operacyjno-diagnostyczny, pawilon interny, laboratorium, tlenownie, magazyn materiałów łatwopalnych, kuchnie i stołówki, portiernie, kotłownie, łącznik B-C pomieszczenie bomby kobaltowej, pokoje lekarskie i pielęgniarskie, szatnie, pomieszczenie tomografu komputerowego, pawilon radioterapii Lubuskiego Ośrodka Onkologii (stan surowy), Szpitala Rejonowego w Nowej Soli a w nim budynków A,B,C i D, kotłowni, tlenowni, magazynu materiałów łatwopalnych, pawilonu interny, bloku pomocy doraźnej, łącznika, 105 Szpitala Wojskowego w Żarach - przebudowa Oddziału Radiologii i rozbudowa o szpitalny Oddział Ratunkowy i Kardiologii. Przychodnie: Ośrodek Zdrowia w Maszewie, Przychodnie Rejonowe przy ul. Wiśniowej, Wyszyńskiego i na osiedlu Pomorskim w Zielonej Górze, Ambulatorium w Przemkowie.

W ciągu minionych 60 lat działalności PBO sp. z o.o. było także często generalnym wykonawcą ważnych dla miasta i regionu inwestycji przemysłowych w konstrukcjach stalowych i żelbetowych wraz z całą infrastrukturą zewnętrzną oraz ze wszystkimi instalacjami wewnętrznymi takich jak np. Lubuskie Zakłady Aparatury Elektronicznej „LUMEL” w Zielonej Górze -  kompleks budynków socjalno - produkcyjnych przy ul. Dąbrowskiego, hale produkcyjne i biurowiec przy ul. Sulechowskiej. L.W.W.G. „POLMOS” w Zielonej Górze -  rozbudowa i modernizacja, hale produkcyjne, pomieszczenia magazynowe, rozlewnie, akumulatornia, portiernia, Chłodnia Składowa (obecnie „NORDIS”) w Zielonej Górze - bloki chłodnicze, Zakład Pracy Chronionej w Bytomiu Odrzańskim, Rozlewnia Gazu Płynnego w Krośnie Odrzańskim, Piekarnie:   w Krośnie Odrzańskim, Świdnicy, Czerwieńsku, Sulechowie i w Zielonej Górze przy ul. Osadniczej. Budowa Stopnia Wodnego „Rakowice – Zbiornik” w gm. Lwówek Śl.: - budowa Jazu Wpustowego  wraz z bystrzem i niecką wypadową oraz budynku Elektrowni. Rozbudowa Centralnej Oczyszczalni Ścieków dla miasta Zielona Góra w Łężycy, Budowa Stopnia Wodnego „Rakowice – Zbiornik” w gm. Lwówek Śl., Rozbudowa Centralnej Oczyszczalni Ścieków dla miasta Zielona Góra w Łężycy.

60 lat rozwoju

60 lat działalności PBO sp. z o.o. to ciągłe doskonalenie się kadry inżynieryjno-technicznej, bazowanie na najnowszych technologiach wprowadzanych w budownictwie, korzystanie z wiedzy i doświadczenia najlepiej wykształconych fachowców, dbanie o wysoką jakość oddawanych inwestycji, wykorzystywanie najnowszych i najnowocześniejszych materiałów budowlanych.

Centrum Szkolenia i Dokształcania Kadr
W przedsiębiorstwie z powodzeniem prowadzona jest od wielu lat działalność Centrum Szkolenia Operatorów, w którym szkoli się operatorów sprzętu i ciężkich maszyn budowlanych z terenu całego województwa i nie tylko. Do dziś kursy takie ukończyło 11 350 osób.

Szkoła
Firma jako ostatnia i jedyna w naszym regionie prowadzi od 53 lat Zespół Szkół Zawodowych gdzie kształci w zawodach budowlanych młodzież i dorosłych. W sumie szkołę przez te lata ukończyło ok. 9.000 fachowców branż budowlanych.